zakładanie trawnika z siewu i z rolki

Trawnik można zakładać, wysiewając nasiona lub rozkładając darń wyprodukowaną w szkółce. Trawnik z siewu robi się zazwyczaj na płaskich działkach. Trawnik z rolki idealnie nadaje się na skarpy i wtedy kiedy chcemy szybko uzyskać efekt.

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE – 792-862-502
Lub napisz artmon.ogrody@gmail.com

Trawnik z siewu

The Croquet lawn at RHS Rosemoor

Na taki trawnik trzeba czekać około miesiąca, bo tyle trwa kiełkowanie traw, ale żeby darń była gęsta, musi upłynąć jeszcze więcej czasu. Pierwszy raz kosi się, kiedy źdźbła osiągną blisko 10 cm. Skraca się je o połowę. Ponieważ na rynku jest duży wybór mieszanek trawnikowych, łatwo o taką najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom i warunkom panującym w ogrodzie.

Trawnik z siewu raczej nie nadaje się do zadarniania skarp, ponieważ deszcz łatwo spłukuje z nich nasiona (przed obsianiem zbocze można przykryć kratkami trawnikowymi, które zapobiegną przemieszczaniu się nasion), ale jest niezastąpiony w miejscach intensywnie eksploatowanych, które po utwardzeniu ażurowymi panelami można obsiać trawą.

Trawnik z rolki

trawa-z-rolki-trawa-rolowana-trawa-z-rolki-trawa-rolowana

To trawnik w ekspresowym tempie – dekoracyjny tuż po rozłożeniu. Można po nim chodzić, jednak z jego intensywnym użytkowaniem lepiej poczekać dwa tygodnie, aż trawa przerośnie podłoże. Zwykle oferowana jest darń wyprodukowana z tak zwanej rekreacyjnej mieszanki nasion, ale wiele firm jest w stanie wyprodukować na zamówienie darń o specjalnym przeznaczeniu. Nadaje się na skarpy. Jej pasy układa się wzdłuż stoku, można je przymocować do podłoża drewnianymi kołkami