Budowa ogrodów od podstaw

Jak założyć ogród ? – Poniżej przedstawiamy właściwą kolejność prac ogrodowych

Zakładanie ogrodu, w którym będziemy mogli spędzać wolny czas i odpoczywać, jest niemal tak ważne, jak sama budowa domu. Aby ogród wyglądał ładnie i był także funkcjonalny, warto zaplanować wszystkie kolejne prace ogrodowe przy jego tworzeniu. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – dyplomowany Architekt krajobrazu poradzi jak to zrobić.

Pamiętajmy że jednego elementu niepewności nigdy nie uda nam się wykluczyć a mianowicie pogody. Wiele prac nie może być fachowo wykonana ( przede wszystkim na lepkim, czyli gliniastym gruncie) przy zbyt mokrej, za zimnej lub za suchej pogodzie. Ponadto nie o każdej porze roku można przesadzać istniejące krzewy i drzewa ani też nie zawsze można sadzić nowych zwłaszcza dużych roślin. Tak zwany czas nasadzeń zaczyna się w porze opadania liści – pod koniec października, i kończy się gdy rośliny znowu budzą się do życia- czyli najpóźniej do połowy kwietnia. Jednak rośliny szkółkowe sprzedawane w pojemnikach możemy sadzić również latem, jednak nie możemy zapomnieć o dostarczaniu im odpowiedniej ilości wody.Gdy zakładamy ogród po wybudowaniu domu:

Najpierw usuwamy pozostałości po budowie, śmieci i chwasty (nie wystarczy je ściąć, bo z pozostawionych w ziemi fragmentów wyrosną nowe). Działkę najlepiej zaorać na głębokość 15 cm.

Projektujemy ogród

Zastanawiasz się, jak ma wyglądać Twój ogród ? Jakie planujesz elementy małej architektury, gdzie będą nawierzchnie, śmietnik czy altana, a gdzie podziemne instalacje? Nie musisz się dłużej zastanawiać pomożemy Ci zagospodarować Twoją zieloną przestrzeń! Wieloletnia nauka z dziedziny Architektury Krajobrazu i ogrodnictwa oraz doświadczenie, a także ciągłe dokształcacie się pozwalają nam tworzyć niepowtarzalne realizacje, dostosowane do wymagań i potrzeb klienta.
Projektując ogród staramy się wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom i sprawić by cieszył swym widokiem przez cały rok. Odpowiedni dobór kolorów i zapachów sprawia, że ogród staje się miejscem magicznym w którym chętnie się odpoczywa. Ciągłe poszukujemy niebanalnych sposobów upiększania danego miejsca i korzystania z dekoracji oraz funkcjonalnych rozwiązań dostosowanych do indywidualnych oczekiwań. Pragniemy łączyć piękno z komfortem, korzystając z pokładów własnej kreatywności, doświadczenia w projektowaniu oraz wyczucia, które pozwoliły zadowolić już wielu Klientów.
Bez względu na to czy teren zielony ma być miejscem do odpoczynku i wyciszenia się, czy ma stanowić funkcjonalną przestrzeń użytkową, dobierzemy odpowiednie środki i stworzymy koncepcję pozwalającą osiągnąć założony na początku cel. Każde zadanie jest dla nas wyzwaniem, a podczas realizacji zleceń bierzemy pod uwagę wszystkie najmniejsze szczegóły, które mają niekiedy ogromny wpływ na ostateczny efekt. Zakładanie ogrodu jest zadaniem odpowiedzialnym, bowiem wpływa na prestiż posesji i musi spełniać oczekiwania użytkowników. To sztuka związana z połączeniem niebanalnych walorów estetycznych oraz funkcjonalności i umiejętność pozwalająca na maksymalne wykorzystanie potencjału danego obszaru.

Kształtujemy teren

Gdy projekt zostaje zaakceptowany możemy przystąpić do pracy! W zaplanowanych miejscach usypujemy pagórki, niwelujemy teren. Ziemię na wzniesieniach pozostawiamy na kilka miesięcy, aby osiadła. Możemy tego uniknąć, jeśli będziemy ją sypali warstwami grubości 30 cm i każdą dokładnie zagęszczali. Nie należy mieszać nieurodzajnego podglebia z próchnicą – żyzną wierzchnią warstwą gleby. Próchnicę rozkładamy tam, gdzie posadzimy rośliny. Po ukształtowaniu terenu wyznaczamy drogi, ścieżki i place.


Układamy instalację elektryczną

Pamiętajmy że instalację wysokonapięciową (230 V) mogą projektować i wykonywać jedynie osoby z uprawnieniami. Instalację niskonapięciową (12 lub 24 V) możemy wykonać sami. Kable najlepiej zakopać na głębokości co najmniej 30 cm (by nie przeciąć ich w czasie przekopywania ziemi). Można je też ułożyć na powierzchni gruntu i ukryć między roślinami lub zamaskować korą.

Wszystkie urządzenia elektryczne, także lampy do oświetlania zadaszonych tarasów i altan, muszą być przeznaczone do montowania na zewnątrz budynków.

Budujemy elementy małej architektury

Wykonujemy zaplanowane budowle ogrodowe: schody, pergole, trejaże, altany, murki oporowe czy staw. Dzięki nim ogród stanie się atrakcyjniejszy i wygodny w użytkowaniu. Na takim etapie prac układamy też nawierzchnie.

Przygotowujemy glebę

Jeżeli nie jest w złym stanie, wystarczy ją przekopać, a następnie zbadać jej odczyn (czyli pH) kwasomierzem polowym lub elektronicznym. Większość roślin potrzebuje podłoża o pH 6,0-7,0 (wyjątkiem są azalie, borówki, golterie, kalmie, pierisy, różaneczniki, wrzosy i wrzośce, które lubią kwaśne podłoże o pH 3,5-5,0). Zbyt kwaśną glebę wapnujemy, czyli dodajemy do niej kredy lub dolomitu. Po dwóch-trzech tygodniach nawozimy ją, najlepiej kompostem. Można też zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne.

Jeśli ziemia nie jest urodzajna, należy nawieźć żyznej; jej warstwa powinna mieć 20-25 cm.

Montujemy system nawadniający

W pielęgnacji ogrodu najwięcej czasu pochłania podlewanie (w czasie upałów codzienne). Na podlanie działki o powierzchni 1000 m2, na której jest piaszczysta, przesychająca gleba, trzeba ponad godzinę. Dlatego warto zainstalować system nawadniający, najlepiej automatyczny.

Sadzimy rośliny

Jeżeli nie masz czasu na zajmowanie się roślinami, wybierzemy dla Ciebie łatwe w uprawie gatunki i posadzimy je w dużych, łatwych do pielęgnowania grupach.

Zakładamy trawnik

Możemy rozłożyć darń z rolki lub wysiać nasiona, polecamy mieszankę rekreacyjną, która rośnie nawet na słabszej glebie, dobrze znosi półcień i deptanie. Jeśli nie zdążyliśmy założyć trawnika wiosną, lepiej poczekać do końca sierpnia, gdy nie ma już upałów i łatwo zapewnić wystarczającą wilgotność podłoża. Jeżeli jesteśmy w stanie codziennie nawadniać trawnik, możemy go zakładać także w czerwcu i w lipcu.

 

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE – 792-862-502
LUB NAPISZ-  artmon.ogrody@gmail.com