DLACZEGO WARTO ?

PIĘĆ ZALET PROFESJONALNEGO PROJEKTU

 

 • Dzięki fachowej wiedzy, wyobraźni przestrzennej i umiejętnemu obchodzeniu się z proporcjami powstają wysokiej jakości projekty.
 • Wiele osób nie przywykło do obchodzenia się z czwartym wymiarem jakim jest czas który jest najwyraźniejszym przeciwieństwem architektury. Architekt krajobrazu uwzględnia nie tylko przemijanie pór roku w ogrodzie, lecz przewiduje rozwój roślin na kilkadziesiąt lat.
 • Dobry ogród nie musi być kosztowny! Niedrogi materiał, umiejętnie umiejscowiony i starannie zaplanowany w szczególe, może wyglądać niezwykle szlachetnie i elegancko.
 • Projekt stanowi podstawę wykonania usług. To czy zostaną one wykonane natychmiast, czy w rozłożonych w czasie etapach budowy, jest przedmiotem usługi projektowej. Zaletą projektu jest to że ogród powstaje krok po kroku, bez niepotrzebnej straty czasu i pieniędzy na późniejsze ewentualne zmiany i poprawki.
 • Architekt krajobrazu ma więcej dystansu i doświadczenia może zwrócić uwagę na rzeczy, których właściciel ogrodu sam nie dostrzega.

  Projektowanie ogrodu ważne jak budowa domu:

  Często mnóstwo czasu, pieniędzy i energii poświęcamy wybudowaniu i urządzeniu naszego domu. Sprawę ogrodu zostawiamy na później lub przypominamy sobie o nim, gdy zaczynają nas zachwycać pięknie kwitnące drzewa i krzewy czy świeżość wiosennych, młodych listków. A przecież ogród to kolejny pokój naszego domu. Wiosną i latem może stać się jadalnią lub salonem, miejscem wypoczynku i ucieczki od codziennego zgiełku lub miejscem spotkań z bliskimi. Traktujmy ogród i dom jako całość. Zaprojektujmy dom łącznie z ogrodem. Bo przecież ogród to przedłużenie domu, a dom jest częścią ogrodu.

  Planowanie ogrodu już przed budową domu

  Planując ogród i dom jednocześnie i rozpatrując je jako współgrające elementy pewnej całości, łatwiej będzie nam uzyskać harmonię. Istnieje jeszcze jeden argument, dla którego warto jest pomyśleć o otoczeniu naszego domu dużo wcześniej. Mianowicie możemy zabezpieczyć teren przed rozpoczęciem budowy. Możemy zdjąć warstwę humusu (żyznej gleby) z tej części działki, na której będzie stał dom, będą znajdować się taras i podjazd. Ziemia ta przyda się przy tworzeniu ogrodu i zaoszczędzimy na zakupie jej części. Należy również zabezpieczyć wszystkie istniejące drzewa krzewy oraz dopilnować, aby „śmieci budowlane” nie były rozrzucane po całej działce, co pogarsza jakość gleby.

  Projektowanie ogrodu jeszcze zimą

  Jeśli kupiliśmy gotowy dom, a jego ogród jest zaniedbany lub nie spełnia naszych oczekiwać, a może po prostu do tej pory nie mieliśmy czasu albo funduszy na zrealizowanie naszej prywatnej oazy, nic straconego. Co prawda napotkamy na wiele przeszkód i ograniczeń, ale nie należy się zniechęcać. Jeśli się postaramy końcowy efekt zrekompensuje nam wszystko. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samemu stworzyć ogród, nie znamy się na tym, brakuje nam czasu i doświadczenia, najlepiej powierzyć prace specjalistom. Również w tym przypadku warto pomyśleć o tym wcześniej niż wraz z budzącą się do życia przyroda. Najlepiej zlecić projekt ogrodu już zimą. Będziemy mieli czas, by dokładnie i bez pośpiechu przemyśleć każdy element projektu ogrodu, a wiosną będziemy gotowi do pracy. Szybciej również będziemy się cieszyć z jej efektów.

  Koszty projektu ogrodu

  Koszty zaprojektowania i urządzania ogrodu zależą oczywiście od powierzchni ogrodu, rodzaju wybranych roślin i elementów małej architektury. Ale spokojnie, wszystkie prace przy ogrodzie możemy podzielić na etapy. Podstawa to dobry projekt ogrodu, a podstawą projektu jest doskonała znajomość roślin i ciekawy pomysł, taki by ogród był zarówno funkcjonalny jak i indywidualny. Dlatego może warto zainwestować w profesjonalny projekt ogrodu, w końcu to inwestycja na wiele lat, a my nie musimy znać się na wszystkim.

  Artykuł pochodzi ze strony „muratordom.pl”