Wykonywanie nawierzchni ogrodowych

Projektanci używają wciąż nowych materiałów do budowy ogrodowych posadzek. I łączą je na różne sposoby.

Wykonywanie nawierzchni ogrodowych 

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE – 792-862-502

Lub napisz artmon.ogrody@gmail.com

Nawierzchnia coraz częściej decyduje o stylu ogrodu. Wiele zależy od materiałów użytych do jej budowy – można się zdecydować na elegancki kamień, ciepłe drewno, modny beton, ekstrawagancki metal, szkło, a nawet plastik. Rodzaj materiału jest równie ważny jak sposób jego ułożenia; geometryczne desenie posadzek świetnie pasują do nowoczesnych, regularnych ogrodowych kompozycji z mniejszą liczbą gatunków roślin. Im większa ich różnorodność oraz im bardziej tradycyjna kompozycja, tym spokojniejsza i mniej rzucająca się w oczy powinna być nawierzchnia.

Czy wiesz, że…

Układając długie elementy w poprzek ścieżki, optycznie ją skrócimy. Chcąc wydłużyć ścieżkę, układajmy je wzdłuż.

Ciepłe drewno

Drewno ładnie wtapia się w zieleń, ma neutralną barwę, niepowtarzalny rysunek słojów i jest ciepłe w dotyku. Nie przytłacza też ogrodowej kompozycji, nawet jeśli pokrywa duże płaszczyzny. Żeby jednak stworzone z niego nawierzchnie nie wyglądały monotonnie, warto łączyć drewno z innymi materiałami. Ciekawym pomysłem jest ułożenie na utwardzonej powierzchni wysypanej żwirem kilku drewnianych paneli (w formie kwadratów zbitych z desek, najczęściej o wymiarach 50×50 cm lub 100×100 cm). W nowoczesnych ogrodach ładnie prezentują się deski ryflowane (z wyżłobionymi wzdłuż rowkami). Do najtrwalszych należą te z drewna egzotycznego. Warto też pamiętać o równie trwałych – a znacznie tańszych – panelach ogrodowych (np. Twinson) z drewna i PVC. Są one łatwe w montażu i do złudzenia przypominają drewno. Można je kupić w kilku odcieniach, co stwarza duże możliwości aranżacyjne.

Modny beton

Betonowe płyty i kostki z reguły są tańsze niż drewno czy kamień, a często do złudzenia przypominają je wyglądem. W dodatku beton łatwo formować i barwić. Dzięki temu mamy na rynku płyty, bloczki i kostki w wielu rozmiarach, kolorach, o różnej fakturze. Przy domu o miejskim charakterze lub modernistycznej formie dobrze będą wyglądały płytki o regularnych kształtach wykończone naturalnym kruszywem kamiennym. Miłośnikom drewna nieufającym jego trwałości warto polecić posadzki z pressbetonu, tworzywa doskonale imitującego drewno, kamień czy ceramikę. Takie nawierzchnie zwykle odlewa się, barwi i impregnuje w ogrodzie klienta. Można też kupić gotowe elementy, np. imitujące stare popękane deski lub kamienne płyty. Ci, którym zależy, by ich ogród był ekologiczny, mogą sięgnąć po ażurowe kostki umożliwiające wsiąkanie do gruntu wód opadowych. Wolne przestrzenie między nimi wypełniamy żwirem, grysem lub obsiewamy trawą. Kostki są proste w montażu (dzięki zastosowaniu szybkozłączek). Świetnie się sprawdzą zwłaszcza na podjeździe do garażu.

Kamień przy kamieniu

Kamień można łączyć z wieloma materiałami. Ważne jest jednak umiejętne je go zastosowanie i zestawienie z innymi elementami ogrodu, zwłaszcza z elewacją budynku. Często łączy się ze sobą różne faktury kamienia, co urozmaica płaszczyznę nawierzchni. Do dyspozycji mamy żwir, kostki i lite płyty z piaskowca, granitu oraz bazaltu. Najmniej trwały piaskowiec i wapień nie nada ją się jednak na podjazdy i parkingi. Ścieżki i tarasy można wykładać kamieniami w postaci płyt, płytek i kostek. Ich powierzchnia może być szlifowana (śliska), piaskowana (szorstka, ale równa) lub łamana (szorstka i nie równa). Na rynku dostępne są najróżniejsze kamienie, które można dopasować do ogrodu w każdym stylu – np. w nowoczesnym dobrze będą wyglądać duże tafle o prostych kształtach (jak wielkoformatowe płyty). Efektowne jest łączenie surowego betonu lub zwykłych płyt chodnikowych ze szlachetnym kamieniem lub kolorowym kruszywem. Aby urozmaicić kamienną powierzchnię, można wtopić w nią pojedyncze drewniane ryflowane deski, szklane płyty lub metalowe kratownice. Oryginalnie wygląda też kamienna posadzka z geometryczną kwaterką wysypaną czarnymi lub białymi otoczakami, porośniętą dywanem roślin okrywowych lub wypełnioną wodą.

Czy wiesz, że…

Dziś można już – dzięki nowej technologii Terra Way – stworzyć nawierzchnie w pełni prze puszczające wodę i powietrze. Produkowane są z materiału mineralnego (grysu z granitu, bazaltu, kwarcu, porfiru i ich mieszanek) związanego żywicą epoksydową. Skleja ona cząstki wypełniacza, dając strukturę porowatą, przez którą swobodnie przepływa woda. Taka posadzka nie przerasta chwastami, nie osiedlają się w niej owady (np. mrówki), jest mrozoodporna, nadaje się do recyklingu, można nadać jej dowolny kolor. Idealnie sprawdza się w pobliżu fontann i basenów.

Szkło i spółka

Wielki potencjał dekoracyjny ma ją materiały niekonwencjonalne, jak np. szkło. Na rynku pojawia się co raz więcej sporządzonych z niego produktów przeznaczonych na nawierzchnie. Do dyspozycji ma my m.in. płyty ze szkła hartowanego, zbrojone go lub klejonego z kilku warstw. Można pod nimi zamontować oświetlenie lub puścić strumyk wody, uzyskując nie co dzienne efekty. Trzeba jednak pamiętać, by takie nawierzchnie planować poza głównymi ciągami komunikacyjnymi i na małej powierzchni, bywają bowiem zdradliwe po deszczu. Natomiast szkło w po sta ci grysu, tłucznia, żwiru i mozaiki nie jest śliskie, ale używa się go raczej do dekoracji: paciorki z płukanego szkła rozsypane na rabacie odbija ją i rozszczepia ją światło, dając ciekawe refleksy na roślinach, ścianach, detalach. Na tarasach (i nie tylko) można też stosować metalowe panele z fakturowanej blachy lub ocynkowanych krat wsparte na wyniesionej ponad teren konstrukcji. Pod nimi warto posadzić rośliny i podziwiać je z góry przez otwory w ażurowej podłodze. Hitem są nawierzchnie z kolorowego gumowego granulatu i praktyczne posadzki z żywic epoksydowych. Odpowiednio zestawione stworzą nie powtarzalny styl na miarę XXI wie ku.

Najpopularniejszymi rodzajami nawierzchni wykorzystywanymi obecnie w ogrodach są:
Nawierzchnia żwirowa – tania, jednak wymaga dużo pracy, by utrzymać ją w dobrym stanie: musi być regularnie równana, przesiewana, a ewentualne ubytki uzupełniane. Ścieżki muszą mieć krawędzie zabezpieczone przed mieszaniem się materiału z trawą i ziemią.
Kostka brukowa –najpopularniejszy typ materiału na nawierzchnię, o bogatej gamie kolorów, faktur i kształtów oraz niskiej cenie. Ułożenie kostki brukowej nie jest trudne, wystarczy standardowe przygotowanie terenu.
Kostki kamienne – wykonywane głównie z granitu, rzadziej z wapienia, bazaltu czy innych rodzajów skał. Są droższe od kostek brukowych, jednak mają szlachetniejszy wygląd ze względu na swój naturalny materiał.
Płyty chodnikowe – wykonywane z betonu, stosowane głównie do układania chodników, kiedyś najpopularniejszy materiał, obecnie ustępują jednak miejsca kostkom brukowym ze względów estetycznych.
Beton artystyczny – jest symbolem współczesności, a jego zastosowanie wszechstronne i efektowne. Surowa i chłodna nawierzchnia betonowa, ale z indywidualnym charakterem, wyrażonym obrazem, barwą bądź fakturą, doskonale pasuje do nowoczesnego budynku i otaczającego go ogrodu. Dodatkowo jest całkowicie mrozo-, ognio- i wodoodporn

Czym się kierować wybierając materiał na nawierzchnię

Po pierwsze trzeba uwzględnić jak będzie użytkowana dana nawierzchnia. Chodzi tu głównie o obciążenia, jakie będą na nią wywierane. Jeżeli chcemy dobrać materiał na nawierzchnię podjazdu dla samochodów, to musimy zdecydować się na taki, który będzie odporny na dużą siłę nacisku. Ale jeśli nawierzchnia ma być przeznaczona tylko do użytku pieszego, można pozwolić sobie na dużą swobodę wyboru. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę także to, jak wiele czasu można poświęcić naprawie i konserwacji nawierzchni. Dla osób zapracowanych polecane są nawierzchnie z kostki brukowej, płyty chodnikowe oraz kamienne. Nie zaleca się natomiast nawierzchni żwirowych, ponieważ wymagają one sporo zabiegów pielęgnacyjnych.
Pamiętajmy też, by dobierać rodzaj nawierzchni do stylu ogrodu, domu, ogrodzenia. Do nowoczesnych założeń ogrodowych pasują geometryczne elementy: kostka brukowa bądź cięte płyty kamienne, a do ogrodów rustykalnych – elementy naturalne z kamienia, kostka i łamane płyty.