Regeneracja trawnika

Regeneracja trawnika
Wiosną najbardziej martwi nas widok żółtych plam na trawniku. Mamy wrażenie, że plamy te z dnia na dzień robią się większe, a trawa w tych miejscach wysycha.
Po zimie nasze trawniki niestety nie wyglądają tak pięknie jak zapamiętaliśmy je z poprzedniego sezonu. Pojawiły się jasno żółte plamy, czasem nierówności, brakuje darni. Nadszedł więc czas by się nimi poważnie zająć.

wertykulacja
wertykulacja

Zadzwoń 792-862-502 do naszej firmy i zaufaj specjalistom. Rozpoczynamy od usunięcia grabiami resztek „pozimowych” – liści, gałęzi. Właściwie zabieg ten powinien być wykonany w marcu, ale ze względu na przedłużającą się zimę możemy zrobić to nawet w kwietniu. Grabienie trawników należy przeprowadzać bardzo starannie, ale równocześnie ostrożnie, aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie darni.
Z powierzchni trawnika usuwamy powstałe jesienią i zimą kretowiska. Ziemię udeptujemy, a jej nadmiar wynosimy poza obręb darni lub równomiernie rozgrabiamy. Bezpośrednio po tym zabiegu należy zastosować wałowanie (wałem o ciężarze od 100 do 200 kg). Po tak ostrej zimie, wałowanie wczesnowiosenne jest wyjątkowo wskazane. W czasie zamarzania i odmarzania gruntu trawy mają tendencję do unoszenia się nad powierzchnię gleby. Wałowanie trawnika powoduje ponowne dociśnięcie kęp do powierzchni podłoża i sprzyja lepszemu ich krzewieniu.
Wiosną najbardziej martwi nas widok żółtych plam na trawniku. Mamy wrażenie, że plamy te z dnia na dzień robią się większe, a trawa w tych miejscach wysycha. Przyczyną są nierówności (zagłębienia terenu) i zalegający bezpośrednio na powierzchni gleby filc, czyli niezmineralizowana, wysuszona i nieprzepuszczalna warstwa źdźbeł, których nie wygrabiono dokładnie po koszeniu trawnika w ubiegłym sezonie. W takim przypadku, na początku kwietnia wysuszone powierzchnie dokładnie trzeba wygrabić i miejsca zagłębień uzupełnić żyznym podłożem. Po udeptaniu i wyrównaniu obsiewamy je mieszanką traw gazonowych o składzie gatunkowym takim samym (lub zbliżonym) do uprzednio zastosowanego. Po siewie powierzchnię przykrywamy 1 cm warstwą podłoża i lekko udeptujemy, co zapobiegnie wymywaniu nasion przez deszcze i wyjadaniu przez ptaki.

wertykulacja
wertykulacja
wertykulacja
wertykulacja