Koszenie trawnika

     Firma „Artmon Ogrody” oferuje również usługi koszenia, pielęgnacji trawnika oraz wykaszania wysokich traw. Dysponujemy odpowiednim do tych czynności sprzętem.

traktorek partner
traktorek partner
podkaszarka spalinowa
podkaszarka spalinowa
kosiarka husqwarna
kosiarka husqwarna

Przeczytaj parę porad na temat „Jak i kiedy kosić swój trawnik?.  Znajdziesz tu odpowiedź na ważne pytania.

 

 

 

 1. Czy jest właściwy lub niewłaściwy czas na koszenie trawy? W kontekście pory dnia nie ma dobrego i złego czasu na koszenie trawy. Jeśli na posesji istnieje odpowiednie oświetlenie, trawę można kosić równie dobrze nocą. Jeśli jednak mówić o porze w kontekście warunków środowiskowych, tj. jak ciepło czy wysuszenie, wtedy dobrze jest zwiększyć wysokość koszenia i pozwolić trawie urosnąć 
 2. piękny trawnik
  piękny trawnik

  nieco wyżej. Wysokość cięcia również powinna być większa, gdy murawa odradza się po chorobie, ataku owadów lub innych rodzajach uszkodzeń. W celu zapewnienia dobrego efektu koszenia, należy unikać koszenia, gdy trawnik jest mokry.

 3. Co oznacza reguła kciuka dla wysokości trawy przed jej skoszeniem?Ogólna zasada powinna być taka, że nie ścina się więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbła trawy w danym koszeniu. Innymi słowy do koszenia można przystąpić, gdy trawa wyrosła o 50% wyżej, niż jej pożądana wysokość. Np. jeśli wysokość trawnika utrzymywana jest na poziomie 6 cm, powinno się ją kosić, gdy osiągnie ok. 9 cm. Naturalnie, wysokość murawy może być inna, ale reguła 50% powinna być stosowana do wyznaczania odstępów pomiędzy jednym i drugim koszeniem.
 4. Czy istnieje jakaś dobra lub zła metoda koszenia trawy? Jakie są zalecenia? Najważniejsza jest wymieniona już zasada jednej trzeciej wysokości. Jeśli to możliwe, należy starać się zmieniać wzór przejazdu przy każdym koszeniu. Zapobiega to ubijaniu gleby ciągłymi przejazdami w tym samym miejscu i nie pozwala trawie rosnąć w tym samym kierunku.
 5. Jaka jest zalecana wysokość koszenia? W oparciu o przedstawiane tu informacje można powiedzieć, że zakres stosowanych wysokości koszenia jest szeroki i zależy od rozmaitych czynników środowiskowych (zacienienie, pora roku, występowanie okresów suszy itp.), a także tych związanych z odmianą trawy i pożądaną wysokością trawnika.
 6. Czy należy stosować jedno ustawienie wysokości koszenia przez cały sezon? Jak wspomniano wyżej, właściwy dobór wysokości koszenia to pochodna wielu czynników. Niemniej jednak, wraz z nasilaniem się czynników stanowiących stres dla roślin (wysoka temperatura, niska temperatura, susza, zacienienie, uszkodzenia przez owady lub pasożyty), zalecane jest zwiększenie wysokości koszenia w pobliże górnego ograniczenia zakresu rekomendowanego.
 7. Poza czynnikami estetycznymi, czy można wydłużyć odstęp czasu pomiędzy koszeniami i kosić gdy trawa jest wyższa, ograniczając w ten sposób ilość koszeń? Można oczywiście tak robić, ale nie jest to zalecane. Zasada jednej-trzeciej powinna być przestrzegana tak często, jak to możliwe. Jest tak dlatego, że wiadomo iż każdorazowe ścięcie więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbła trawy może wywołać fizjologiczny szok. Wyhamowuje to ukorzenianie i w przypadku częstego stosowania może prowadzić do przerzedzania się murawy.
 8. Konserwacja kosiarki jest ważna dla utrzymania jej sprawności. Czy ma to również wpływ na zdrowie trawnika? Nieprawidłowo lub niedostatecznie konserwowana kosiarka źle wpływa na wygląd i kondycję trawnika. Stępione noże będą wykazywać tendencję do rwania źdźbeł raczej niż do ich gładkiego cięcia. Postrzępione końcówki źdźbeł będą brązowieć, w wyniku czego w kilka dni po koszeniu cały trawnik nabierze brązowego, lub żółtego odcienia. Takie postrzępione końcówki to również otwarte drzwi dla wszelkich infekcji roślin. Naturalnie, należy taż unikać wszelkich wycieków oleju i benzyny.
 9. Czy należy kosić do kosza, rozdrabniać (mulczować) trawę, czy po prostu pozwolić jej pozostać na trawniku?Kosić do kosza czy nie? Oto jest pytanie.Jak można kontrolować zachwaszczenie kosząc trawę?
  1. Kiedy można pozostawić rozdrobniony pokos na trawniku? Jeśli mulczowanie jest możliwe, zaś wygląd i zastosowanie trawnika na to pozwala, pokos powinien być rozdrabniany jak najczęściej. Jeśli funkcja mulczowania nie jest dostępna, zaleca się bezwzględne przestrzeganie zasady jednej-trzeciej wysokości. Mała długość pokosu ułatwia jego opadnięcie z powierzchni murawy na glebę i przyspiesza rozkład. Im krótszy pokos, tym szybciej będzie opadał i mniej zakłócał wygląd trawnika.
  2. Kiedy należy mulczować? Jeśli to możliwe, pokos powinien być mulczowany każdorazowo podczas koszenia. Wyjątek od tej zasady mogą stanowić sytuacje, kiedy trawa jest mokra lub nadzwyczaj wysoka. W takich wypadkach zapewne korzystniejsze od mulczowania będzie koszenie do kosza, lub zgrabienie trawnika po koszeniu. Honda zwraca uwagę, że doskonałe mulczowanie to jedna z ważniejszych cech serii HRX: ponieważ rozdrabnia pokos na naprawdę małe drobiny, umożliwia ich szybkie opadanie na glebę i przyspiesza rozkład, utrzymując jednocześnie wygląd „jak po wizycie u manicurzystki” – czego pożądają zarówno domownicy, jak i sąsiedzi.
  3. Kiedy należy kosić do kosza? Koszenie do kosza powinno odbywać się tylko wtedy, gdy mulczowanie nie jest możliwe lub obecność nawet najdrobniejszego pokosu na trawniku nie jest akceptowalna.
 10. Najlepsza metoda na chwasty to gęsty i zdrowy trawnik. Właściwe koszenie jest ważną częścią utrzymywania dobrej kondycji murawy. Wysokość koszenia może mieć wpływ na inwazyjność chwastów. Gęsta murawa lub grube źdźbła trawy, koszone we właściwej proporcji wysokości, hamują rozrost większości chwastów. Najlepszą zatem metodą zapobiegania chwastom jest wykonywanie wszystkich czynności (tj. właściwe koszenie, nawożenie i nawadnianie, kontrola owadów itp.) niezbędnych do utrzymania gęstego i mocnego trawnika.
 11. Jak sucha powinna być trawa w momencie koszenia? Tak sucha, jak to możliwe. Jeśli trawa jest mokra, nie będzie właściwie poddawać się rozdrobnieniu, będzie zaś zbijać się w kępy i przylegać do korpusu kosiarki. Dobrze jest poczekać aż rosa odparuje z trawnika, tak aby po przesunięciu po murawie dłoń pozostawała sucha.
 12. Co należy robić inaczej podczas koszenia mokrej trawy? Jeśli koszony trawnik jest wilgotny, trzeba wolniej prowadzić kosiarkę. Aby zredukować ilość pokosu przylegającego do korpusu, co może zapychać kosiarkę, należy zwiększyć wysokość koszenia. Może być również konieczne zatrzymanie i wyłącznie kosiarki, przechylenie jej i oczyszczenie wnętrza korpusu z nagromadzonego pokosu.

źródło: www.hondapowerequipment.com